В своя блог Питър Тод обяснява разликата между чистата фантазия и “сериозната научна фантастика”. Ако не сте запознати с последния термин, той се отнася до научна фантастика с фокус върху научната точност. Той върви по линията между романа на Робърт А. Хайнлайн и разговора с Карл Сейгън. С оглед на това, Тод разказва спекулациите си за транспортиране на големи количества слънчева енергия от Космоса до Земята. Транспортното средство? Блокчейн технологията.
В Twitter на 16 август Тод отговори на коментарите на Макс Кийзер: “много по-евтино е да пратиш слънчевата енергия, събрана в космоса обратно на Земята под формата на блокове, отколкото като електричество.” Естествено, предимството на събирането на слънчевата енергия в космоса е фактът, че “… няма от тези досадни облаци, които да пречат по пътя.”
Тод обясни също, че сондите на НАСА близо до Слънцето илюстрират, че тази зона би могла да бъде добра локация за ферми, захранвани със слънчева енергия.
Спекулативният аспект на този проект е дали космическата слънчева енергия всъщност ще стане практична. Едно от най-големите предизвикателства на опита за събиране на слънчева енергия от космически спътници, например, идва от трудностите, свързани с поддържането им в продължение на дълъг период от време. Европейската космическа агенция съобщи, че “вследствие на агресивната космическа среда животът на съществуващите слънчеви панели в космическото пространство е значително по-кратък в сравнение с тези на Земята”. Това следователно прави перспективата малко по-скъпа и в крайна сметка по-малко ефективена.
Блокстрийм Сателит
Извън присъствието на конференции и блогване, Тод е консултант по криптография, или просто казано, участва в блокчейн разработки. Интересът му към връзката между копаенето на биткойн и космическата соларна енергия идва от друга компания – Blockstream.
Блокстрийм пусна сателит на 15 август, който започна да обработва биткойн транзакции в реално време. Тъй като тази информация ще бъде достъпна за всички (включително и тези, които понастоящем не са свързани с интернет), тя допълнително ще демократизира криптовалутната (р)еволюция. Оттам Блокстрийм се надява да продължи да стимулира популярността на биткойн по света.