Вярвайте или не, биткойн не е единствената криптовалута! Съществуват хиляди алтернативни криптовалути, подобни на биткойн, всяка от които с уникални характеристики, функционалности и цели. Оттам е и това събирателно име – “алткойни”, съкращение на израза “алтернативни койни”.
Като цяло, алткойните работят много подобно на биткойн. Въпреки това, може да има някои малки (и не толкова малки) разлики между различните “монети”. По-долу е даден списък на най-важните факти за алткойните:
- Биткойн е, засега, най-популярната и широко разпространена криптовалута. В резултат на това пазарът на биткойн е изключително конкурентен и е по-трудно и по-скъпо за начинаещи и аматьори да се доберат до него.
- Алткойните, от друга страна, са по-малко популярни, по-малко конкурентни, по-евтини, а някои от тях могат дори да бъдат добивани от начинаещи с видео карти или процесори!
- Има хиляди различни алткойни! Те се различават най-вече по популярност, цена и технически характеристики.
- Много алткойни използват SHA-256 хеширащия (изчислителния) алгоритъм (алгоритъма за хеширане на самия биткойн). Вторият най-популярен хеширащ алгоритъм е Scrypt (алгоритъма за хеширане на Лайткойн (Litecoin)). Има няколко други уникални алткойни, използващи различни специализирани алгоритми за хеширане като X11, X13, X15, QUARK, NIST5 и 100% POS.
- Най-популярниte алткойни са, разбира се, тези които откриваме след биткойн, когато отворим световната класация, където те са наредени по обща пазарна стойност (капитализация).
- Биткойн не е перфектен! Системата е мощно проектирана, но той е и първата широко използвана криптовалута. Като такъв, той расте мащабно, най-много хора го познават, но започваме да забелязваме проблеми и предизвикателства, които са били невъзможни за предсказване, когато е създаван. Много алткойни са разработени именно, за да отговорят на проблемите, които биткойн е срещнал в своето вече 8-годишно развитие.
- Алткойните могат да бъдат забавна и печеливша инвестиция! Инвестирането в алткойни може да се окаже много подобно на търговията с ценни книжа – можете да инвестирате много малки суми в широкообхватно портфолио и можете да изберете “монетите”, които смятате, че имат най-голям шанс за дългосрочен успех. Представете си, ако бяхте инвестирали в биткойн през 2010 год., когато е струвал само центове! А ако и ги бяхте задържали до днес (9.2017), когато един биткойн струва 8000 лв.! Това може и най-вероятно ще се случи с някои алткойни. Номерът е да разберете кои…
Pingback:Goldman Sachs ще стартира платформа за търговия с криптовалута | CoinsVision