Китайската централна банка разработва блокчейн система за цифровизация на хартиените чекове.
Китайската народна банка (PBoC) разкри за блокчейн система, благодарение на която ще се дигитализират хартиените чекове. Системата цели да пребори финансовите измами, както и намаляване на разходите за принтиране на чекове.
Според Ди Ганг, служител в отдела за изследване на цифровата валута на банката, платформата ще бъде пусната след година разработване. Ди каза, че проверките ще бъдат токанизирани и всички операции ще се извършват чрез интелигентни договори. Служителите в парламента се надяват, че дигитализирането на проверките ще направи процеса по-прозрачен и по-малко предразположен към измами.
Системните разработчици подчертаха, че алгоритъмът за консенсус на технологията отговаря на изискванията за финансови услуги. Цифровата система за таксуване позволява “бързи транзакции”, около 3 секунди, и гарантира, че транзакцията е завършена и не може да бъде подправена.
Китайското правителство е известно със своята скептична позиция към криптовалутите. Китайското правителство забрани търговията с криптовалути и първоначалното предлагане на монети (ICO) в края на 2017 година. Въпреки това, правителството на Китай е ентусиазирано относно блокчейн технологията. Миналата година Китай подаде повече заявления за патенти, свързани с блокчейн технологията, отколкото която и да е друга държава.
През май, президентът на Китай, Ши Джинпинг, изрази подкрепата си относно блокчейн технологията. Това се случи на 19-тата годишна конференция на Китайската академия на науките в Пекин. Ши твърди, че блокчейн технологията е една от няколкото новаторски разработки в новото технологично поколение.
“Новото поколение информационни технологии, представлявано от изкуствен интелект, квантова информация, мобилна комуникация, Интернет на Нещата и блокчейн технологията, ускорява разработването на нова гама от приложения.”