Фючърсните пазари и високите цени “водят” до регулаторни предупреждения
Скорошната цена на Биткойн предизвика вълна от предупреждения от страна на регулаторните институции. Европейската централна Банка призова Европейския съюз да регулира бизнеса, а Асоциацията на търговската камера в Индия призова правителството на Индия да предприеме законодателни действия срещу Биткойн. Стартирането на институционалните пазари за Биткойн фючърсни договори подтикна Хонконгската комисия по ценни книжа и фючърси да предупреди търговците за рисковете, които идват от търговията с нерегулирани Биткойн фючърсни пазари.
По-рано тази седмица, Евалд Новотни, член на управителния съвет на Европейската централна банка и управител на австралийската централна банка, призова Европейския съюз да разработи регулации за Биткойн. Новотни коментира:
“Просто поради мащаба, със сигурност е все по-необходимо да се регулират пазарите за Биткойн фючърсни договори.”
Секретарят на камерата на индустриалните търговско-промислени палати в Индия, генерал Д.С Рават, призова регулаторните органи в Индия да разработят политическа рабка за борба с Биткойн. Генерал Рават изрази загриженост, свързана с екологичното въздействие на добива на Биткойн, а също така заяви, че все повече нови индийски компании използват предварителна продажба на монети (ICO) като средство за финансиране. Това доведе до забрана на ICO.
Хонконгсаката комисия за ценни книжа и фючърси предупреждава за нелицензирани Биткойн фючърсни пазари
Хонконгската комисия за ценни книжа и фючърси издаде документ, който предупреждава търговците за използването на нелицензирани трети страни като посредник, за да търгуват с Биткойн фючърсни договори. Документът посочва, че Биткойн фючърсните договори са били или ще бъдат стартирани от някои добре установени борси за фючърси и стоки в САЩ, които са регулирани от Комисията за търговия с фючърси. Инвеститорите в Хонкконг могат да търгуват с Биткойн фючърси чрез посредник, който е член на тези борси.
Комисията за фючърси и стоки също така казва, че “някои инвестиционни продукти свързани с криптовалута, могат да се разглеждат като ценни книжа.”