Централната банка на Иран не признава криптовалутите като метод за плащане, но планира да създаде своя
В края на миналата година бе съобщено, че иранското правителство се интересува от използването на Биткойн и други криптовалути като начин за заобикаляне на икономическите санкции, наложени срещу страната. Но правителството очевидно е променило гледната си точка. Днес Централната Банка на Иран съобщи, че никога не е признавала Биткойн като официална валута за разплащане и не е извършвала сделки с Биткойн или друга криптовалута. Банката също така предупреди иранските граждани за високия риск от инвестиране в потенциално нестабилния пазар, като заяви, че има шанс да “загубят финансовите си активи”. Заедно с това, банката си сътрудничи с други институции относно разработване на механизъм за контрол и предотвратяване на използването на цифрови валути в страната. Банката добави още:
“Динамичните колебания на цифровите валути, заедно с конкурентните бизнес дейности, които се осъществяват чрез мрежов маркетинг и пирамидални схеми, направиха пазара на тези валути изключително ненадежден и рисков.”
Страни, създаващи собствени монети
Иранският министър на информационните и комуникационните технологии, Мохамед-Явад Азари Яхроми, съобщи днес, че Иранската Пощенска банка работи по местно разработена криптовалута, която ще трябва да бъде тествана от министерството. Иран няма да бъде първата страна, която разработва своя собствена цифрова валута като начин за заобикаляне на финансовите санкции. Наскоро Венецуела пусна своята Petro монета, която е подкрепена с петролни запаси от страните в Южна Америка. В края на миналата седмица, най-новата цифрова валута в Европа- Korona, която работи с Lightning Network, бе пусната в Будапеща, Унгария. Жан-Марк Стигемейер, главен изпълнителен директор на Korona, е оптимист относно бъдещето на криптовалутите. Стигемейер добави още:
“През следващите няколко години ще видим революция в банковия сектор. В рамките на десет години, криптовалутите ще бъдат признати в световен мащаб.”
Въпреки, че санкциите срещу Иран не са толкова тежки, колкото преди ядрената сделка със Запада през 2015 година, страната все още има проблем с големите международни разплащателни мрежи като Visa, Mastercard и PayPal. Както и в други части на света, като в Африка, икономическият крах прави децентрализираните начини на плащане като с Биткойн все по-привлекателни.