Банките в Япония обмислят създаването на цифрова валута, J-Coin (Джей-Койн), която има за цел да премахне досегашните фиатни парични средства като опция за плащане. Новината изскочи от статия, в която се посочва, че койнът се планира с благословията на финансовите регулатори; става въпрос това да стане до Олимпийските игри през 2020 г. в Токио. Целта е рационализиране на финансовата система.
Наскоро Япония отново се превърна в най-големият криптовалутен борсов пазар с 50,75% пазарен дял.
Но в момента Япония функционира като 70-процентова кешова (в брой) икономика – цифра, която далеч надхвърля показателя в най-развитите страни, където цифровите транзакции са заменили парите в брой. Паричните транзакции създават много повече разходи във финансовия свят, отколкото цифровите транзакции.
J-Coin или Йена?
J-Coin е предназначена да функционира заедно с йената, вместо да я заменя. Монетата ще бъде разменяна в съотношение едно към едно. Услугите към монетата ще бъдат предлагани свободно, но ще бъдат и средство за проследяване на сделки; това е много по-сложно в едно общество, основано на средства в брой.
Монетата вероятно ще види бял свят през следващите години, въпреки че инфраструктурата на системата все още не е ясна. Тя може да се основава на технологията блокчейн, но спецификата все още не е оповестена. Последните доклади от Японската банка показват, че тя не счита технологията блокчейн за достатъчно “зряла”, за да обработва транзакциите.
Предложението за правителствена криптовалута е в съответствие с идеята, че правителствата по целия свят се стремят да започнат да “произвеждат” свои собствени криптовалути.